Yükleniyor...
YURTDIŞINDA EĞİTİMİN AVANTAJLARI VE BURS İMKANLARI

Yurtdişinda Eğitimin Avantajlari Ve Burs İmkanlari

Bilim ve teknolojinin sürekli gelişimi, iletişim ağlarının genişlemesi ve yüksek bir ivme kazanmasıyla birlikte artan rekabet, üniversiteleri en iyi eğitimi sunmak için yarışır hale getirdi. Bununla birlikte iyi eğitim alarak kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin bilgilere kolaylıkla erişebiliyor olması da teknoloji, iş ve ticaretin en iyi olduğu merkezlerdeki rekabet ortamında yer alma, gelişmiş ülkelerdeki köklü üniversitelerin sağladığı imkanlardan yararlanma isteğini ön plana çıkarıyor. Yurtdışında alınan eğitim de gençleri çok farklı yönlerden geliştiriyor.

Yabancı dili iyi öğrenme, kendi başına yeni bir yaşam kurma, özgüven arttırma, olgunlaşma, küresel rekabetin içinde yer alma, farklı ülkelere seyahat etme, yeni kültürleri tanıma, daha fazla iş fırsatı bulma imkanıyla birlikte farklı yaşam tarzları, gelenekleri görme, değişik fikirlere sahip farklı kültürlerden insanlarla diyalog kurma, yeni arkadaş çevresi oluşturma gibi fırsatlar yurtdışında eğitim görmenin başlıca faydaları olarak sıralanabilir.

Bunun yanı sıra tüm bu faydalar, bu deneyimi yaşayan gençlerde birçok önyargının kaybolmasına ve hoşgörünün artmasını da sağlıyor. İş ve özel hayata da farklı bir bakış açısı getiriyor, dünya görüşünü arttırıyor ve daha yaratıcı olmaya katkıda bulunuyor. Alışık olunan eğitim rutininin dışına çıkılmasına, monotonluktan kurtulup farklı eğitim tarzı ve sistemlerinin görülmesine imkan sunuyor.

Elbette dünyanın en iyi üniversitelerinde ödül almış öğretim üyelerinden ders almak, kalitesi yüksek gruplarla çalışmak ve projeler üretmek gençlere kariyerleri açısından da farklı avantajlar sağlıyor. Uluslararası şirketlerde daha çabuk iş bulma, kariyerinde daha hızlı yol alıp yükselme ve dolayısıyla yüksek ücret avantajı bunun çıktısı olarak görülebilir.

Yurtdışında eğitim için hedef koymak gerekiyor.

Yurtdışı eğitimi planlayanlar için yapılması gerekenler şöyle:

Öncelik uzmanlık alanı seçiminde

-Öncelikle hangi alanda uzmanlaşmak istediklerine ve bu alanın gelecekte önem arz edecek iş imkanı sağlayacak alan olmasına dikkat edilmelidir.

-Gidilecek üniversitelerin seçilen alanlarda iyi olduğuna, dünya, bölge ve ülke sıralamasındaki yerine, hatta küresel üniversiteler sıralamasında yer alıp almadığına bakılmalıdır.

-Üniversite süresince sağladığı staj ve sonrasında iş imkanları, mezunlarıyla olan iletişim ağı incelenmelidir.

-Diğer üniversitelerle ve önemli şirketlerle işbirliklerinin ne durumda olduğu konusunda incelemeler yapılmalıdır.

-Sunduğu eğitim dili, eğitim ve bilimsel araştırma kalitesi, yayımlanan makale sayısı, mezunlarının iş bulma oranı, uluslararası bilinirliği ve bünyesinde bulundurduğu ödül almış öğretim üyelerinin sayısı önemli.

-Eğitim süresi, okul ücreti ve yaşam giderleri toplamı konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

-Üniversitenin sunduğu laboratuvar, kütüphane, spor salonları, teknolojik altyapı gibi imkanlara bakılmalıdır.

-Şehir, lokasyon, yiyecek, ülke kültürü, coğrafya, iklim koşulları, yaşam standartları ve güvenlik durumuna bakılmalıdır.

-Başvuru tarihlerine, okulun istediği belgelere, ön ödeme ve okul harcına, sağlık sigortası ve konaklama imkanlarına dikkat edilmelidir.

-Mesleki bilgilerini ve yabancı dil yeterliliğini gösteren uluslararası sınav sonuçlarına ve tarihlerine özen gösterilmelidir.

-Gidilecek üniversitenin kabul ofisiyle sağlıklı ve düzenli iletişim kurmaya çalışılmalıdır.

-Daha önce yurtdışında eğitim almış kişilerin deneyim ve önerilerinden yararlanmaya dikkat edilmelidir.

TEV’den yurtdışı burs imkanı

Türk Eğitim Vakfı (TEV) 1969 yılından bu yana yurtdışında yüksek lisans, doktora ve tıp alanında araştırma ve üst ihtisas öğrenimi için burs imkanı sağlıyor. 

Burslar her yıl ekim ayından itibaren kurumun internet sitesinde (www.tev.org.tr) ve üniversitelerde ilan ediliyor. 2015-2016 öğretim yılı için başvuruları devam edenler ise,  TEV-DAAD Almanya, TEV-Fransa Hükümeti Fransa, TEV Garring Vakfı Danimarka, TEV-IE Business School İspanya, TEV-IUJ Japonya ve uzman tıp doktorlarına yönelik TEV-Dr. Orhan Birman Tıp  Bursu.

Ayrıntılara ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

www.tev.org.tr 

KAYNAK:TEV

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
28/02/2015 0 1591
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!