Yükleniyor...
YKSDİL Kelimeleri

Yksdil Kelimeleri

YKSDİL'e (diğer bir adıyla YDT'ye) hazırlanan üniversite öğrencisi adayların YKSDİL Kelimeleri ile ilgili yapacakları çalışmalarda dikkat etmeleri gereken önemli noktaları bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

0 681

Kariyer hedeflerini yabancı dil üzerine yoğunlaştıran lisansüstü eğitim adayları YKS’ye girdikten sonra ayrıca YKSDİL Sınavına yani YDT’ye de (Yabancı Dil) giriyorlar. Dil yeterliliklerini ÖSYM’nin belirlediği bu sınavla değerlendirme altına alan üniversite öğrenci adayları sınava hazırlanırken aldıkları İngilizce eğitim ve kitapların yanında YKSDİL Kelimeleri üzerine pratikler de yapıyorlar.

Başlı başına bir yabancı dil sınavı olan YKSDİL’e hazırlanan adaylar kuşkusuz hedeflerine ulaşmak için içeriği ve yoğunluğu kişiden kişiye farklılaşsa da belirli bir hazırlık süreci geçiriyor. Sınavda alacakları puanı aldıkları eğitimlerin ve sahip oldukları materyallerin niteliği etkilese de en az bunlar kadar adayın bireysel çalışmaları da önemli rol oynamakta.

YKSDİL gibi İngilizce gramer bilgisinin yanında okuma ve kelime bilgisin de oldukça önemli olduğu bir sınavda bireysel çalışmalar adayların olmazsa olmazları arasında. Özellikle YDT kelimeler özelinde yapılacak kelime çalışmaları adayların İngilizce metinleri daha hızlı anlamasına yardımcı olurken aynı zamanda sorular üzerinde hız kazanmalarına ve daha fazla doğru cevaba ulaşmalarını da sağlıyor.

Biz de bu yazımızda YKSDİL’e -diğer bir adıyla YDT’ye- hazırlanan adaylar için YDT İngilizce kelimeler çerçevesindeki çalışmalarını ne yönde yürütebileceklerine ve bu süreçlerde YDT en çok çıkan kelimeler gibi spesifik olarak ne tür çalışma ve kaynaklarla puanlarını artırabileceğine dair tüyolar vereceğiz.

YKSDİL Hazırlıkta Kelime Çalışmaları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi YKSDİL (YDT), İngilizce gramer becerileriyle birlikte yoğun olarak İngilizce okuma ve İngilizce kelime bilgilerinin de ölçümlendiği bir sınav. Bu yüzden, adayların YDT kelimeler üzerine ya da YDT çıkacak kelimeler kapsamında kelime pratikleri gerçekleştirmesi oldukça önemli.

YKSDİL gibi yine ÖSYM tarafından düzenlenen YDS ise farklı geçerlilik alanlarına ve formata sahip olsa da aynı kurum tarafından düzenlenmesi ve soru yapılarının belirli noktalarda benzerlik göstermesi, YDS kelimelerine yönelik çalışmaların YKSDİL için de faydalı olabilmesine olanak sağlamaktadır.

Kelime eksiklerini gerek genel İngilizce bilgisini artırmak gerekse de YKSDİL gibi sınavlara hazırlıkta geliştirmek isteyen lisansüstü eğitim adayları, çoğunlukla YDT bilinmesi gereken kelimeler ile ilgili fiziksel veya dijital olarak erişebildikleri YDS kelimelerinden de faydalanabilmektedirler.

YDT Sınavında en çok çıkan kelimeler ile ilgili çalışmalarınızda aşağıda yer alan YDS dijital kelime listelerini ücretsiz olarak indirip çalışarak ilerleme kaydedebilirsiniz:

YDS'de En Çok Çıkan FiillerYDS'de En Çok Çıkan İsimlerYDS'de En Çok Çıkan SıfatlarYDS'de En Çok Çıkan ZarflarYDS'de En Çok Çıkan Phrasal VerblerYDS'de En Çok Çıkan PrepositionlarYDS'de En Çok Çıkan BağlaçlarYDS Kelime Listesi

YKSDİL Hazırlıkta Sözlükler

YKSDİL’e hazırlanırken yapılan kelime çalışmaları, sözlükleri bu çalışmaların ayrılmaz parçaları haline getiriyor. Adayların bilmedikleri kelimelerin anlamlarını öğrendiği, bildikleri kelimelerin ise farklı kullanımlarını inceleyerek tekrar edebilme fırsatı bulduğu bu sözlüklerle kelime çalışmaları bir bütün olarak ilerlemekte ve birbirinden ayrılamaz vaziyettedir.

İngilizce sözlüklerin genel sözlükler ve sınav sözlükleri olarak ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Genel sözlükler daha çok kelimelerin Türkçe anlamlarını ve kelimenin örnek kullanımının görülebildiği (bir kalıp veya cümle içerisinde) sözlüklerdir.

Sınav sözlükleri ise daha çok belirli bir sınava göre hazırlanmış ve içerisinde yer alan kelimelerin yanında eş anlam, preposition ve collocation kullanımlarının da bulunabildiği, örnek cümlelerle birlikte kelimelerden türeyen diğer kelimelerin de yer aldığı ya da çeşitli gramer ipuçlarının bulunabildiği sözlüklerdir.

HATIRLATMA

YKSDİL’e hazırlanırken sınavda hangi İngilizce gramer konularının yer aldığını detaylı öğrenmek için YKSDİL Gramer başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Yine, İngilizce Gramer sayfamızdan genel İngilizce çalışmalarınızda ve İngilizce sınavlara hazırlıkta size fayda sağlayacak yararlı gramer bilgileri edinebilirsiniz.

Aynı zamanda sözlükler günümüzde basılı ve dijital olarak adayların tercihlerine göre yaygınlıklarını sürdürmektedirler. Kimi adaylar basılı sözlüklerden faydalanmaya devam ettiği gibi teknoloji kullanımının her geçen yıl artmasıyla beraber günümüzde dijital sözlükler oldukça yoğun şekilde kullanılabilmektedir. Bunun en temel sebeplerinden biri de basılı sözlüklerin taşınması ve fiziki yer kaplaması gibi sınırlılıkları varken dijital sözlük uygulamalarının bunlardan muaf olması ve dilenen zamanda, istenen yerden erişilebilmesi avantajının olmasıdır.

YKSDİL çalışma süreçlerinizde eksiksiz kelime çalışmaları yapmak için siz de bir sınav sözlüğünden yararlanmak istiyorsanız Rh+ YKSDİL Sınav Sözlüğü’nden faydalanabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantılardan sözlük uygulamanızı telefonunuzun işletim sistemine göre seçip indirerek hemen ücretsiz ve reklamsız olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

YKSDİL Kelime Çalışmalarında Okuma Pratikleri

YDT’ye hazırlanırken YDT yaygın kelimeler ile ilgili yapılan çalışmalarla beraber bu çalışmaları destekleyecek okuma aktiviteleri de yapılması hayli önem taşımaktadır. Çünkü kelimeleri anlamlarıyla öğrenmenin yanında bu kelimelerin cümle ve paragraflarda nasıl yer aldığını görmek de en az kelimeyi öğrenmek kadar değerlidir.

YDT İngilizce kelimeleri üzerine aşinalık kazanmak için yapılacak en güzel okuma aktiviteleri de basılı ya da dijital kaynaklardan makaleleri veya haberleri takip etmektir. Yine İngilizce roman ve hikaye okumaları da oldukça fayda sağlar.

Özellikle YKSDİL gibi sınavlarda karşılaşabileceğiniz tarzda metinlerin yer aldığı okuma kitaplarından faydalanmanız ise haliyle daha etkili bir hazırlık süreci geçirmenize yardımcı olacaktır. Seviyenize göre temel, orta ve ileri düzey metinler üzerinden yapacağınız bol okuma pratikleri ve kelime çalışmaları, YKSDİL’e hazırlıkta soru çözümleri ile harmanlanarak çok iyi puanlar almanıza yardımcı olabilir.

YKSDİL’e hazırlanırken okuma pratiklerinde yararlanabileceğiniz, tüm alanlardan derlenmiş onlarca okuma parçasının bir arada sunulduğu More Than Reading 1 ve More Than Reading 2 kitaplarını edinerek çalışmalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz. Buna ek olarak, kelime çalışmalarınız sonrası performansınızı görmek için ise YKSDİL’de de faydalı olabilecek YDS Deneme Sınavları kitabı ile performansınızı test edebilirsiniz.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri

YDS ve YÖKDİL İçin Sıfırdan Çeviri Öğrenin, Hem Okumanızı Hem Kelimenizi Geliştirin!

YDS-YÖKDİL Temel Akademik Çeviri
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
06/04/2022 0 681
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!