Yükleniyor...
YÖKDİL Stratejileri

Yökdil Stratejileri

YÖKDİL'e hazırlanan adaylara yönelik temel çalışma stratejilerinden bahsettiğimiz bu yazımızı okuyarak YÖKDİL Stratejileri hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

2017’den bu yana düzenlenen YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), uygulandığı ilk tarihten itibaren lisansüstü eğitim, akademik kadro başvurusu vb. çeşitli alanlarda yabancı dil yeterliliklerini belgelendirerek resmileştirmek isteyen adaylar için çokça tercih edilen bir sınav haline gelmiştir. Özellikle de son yıllarda ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) kontrolünde uygulanmakta olan sınavda hedefledikleri puanları kazanmak için büyük gayretler gösteren adaylar, YÖKDİL Stratejileri üzerinde de uzmanlaşarak bu hedeflerine doğru daha emin adımlarla yol almaktadırlar.

Adayların YÖKDİL Sosyal, YÖKDİL Sağlık ve YÖKDİL Fen Bilimleri olmak üzere 3 alandan birini tercih ederek girdikleri sınavda gramer konuları ve soru tipleri alanlara göre değişmemekte, metinlerde karşılaşacakları kelimeler ise sınava girdikleri alanlara göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

YÖKDİL sınav stratejileri genel anlamda branşlara göre değil daha çok yabancı dile, sınav yapısına, gramer konularına, soru tipi vb. sınavın temeliyle yakından ilgili faktörlere göre şekillenmektedir.

HATIRLATMA

YÖKDİL’e hazırlanıyor ve sınavda karşılaşacağınız İngilizce gramer konularını merak ediyorsanız YÖKDİL Gramer yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, YÖKDİL Sınavında Çıkan Soru Tipleri Nelerdir? yazımızdan YÖKDİL soru tiplerine dair de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Toplamda 180 dakika (3 saat) süren ve 80 sorudan oluşan YÖKDİL’e girecek adaylar hedefledikleri puanlara ulaşmak için aldıkları YÖKDİL hazırlık eğitimlerinin yanında çeşitli YÖKDİL çalışma stratejileri aracılığıyla da sınav hazırlık süreçlerini desteklemektedirler.

Kelime öğreniminden soru tipi analizlerine ya da nokta atışı gramer ipuçlarından sınav anında uygulanabilecek tüyolara kadar adaylara önemli puanlar kazandıran temel YÖKDİL stratejileri hakkında aşağıda yer alan yöntemleri ve aşamaları inceleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

YÖKDİL Sosyal Sınav Stratejileri, YÖKDİL Sağlık Sınav Stratejileri, YÖKDİL Fen Sınav Stratejileri

YÖKDİL’e hazırlık sürecinde uygulanabilecek çalışma stratejileri çeşitlenebildiği için bunları bazı başlıklar altında ele almak daha anlaşılır olacaktır.

YÖKDİL Çalışma Stratejisi

İlk bakışta her ne kadar bir yöntem gibi gelmese de YÖKDİL’e girecek herhangi bir adayın üzerine ayrıntılı bir şekilde düşünmesi gereken en önemli aşamalardan birisi YÖKDİL hazırlık sürecinde uygulayacağı çalışma stratejileridir.

Nasıl bir yol izlerse izlesin her adayın önce uygulayacağı çalışma yöntemini deneyimlemesi, faydalı olduğunu tespit ettiği zaman da çalışma yöntemini ciddi anlamda uygulamaya koyması tavsiye edilmektedir.

Örneğin; gramer konularına çalıştıktan sonra ilgili konuya ait örnek soruların çözülerek soru tipleri üzerine pekiştirme yapılması en temel bireysel çalışma yöntemlerindedir. Ancak bazı adaylar ise konu eksiklerini ve soru çözüm pratiklerini birbirinden ayrı günlere bölebilmekte, bu tarz bir sürecin kendileri için daha iyi olduğunu ifade etmektedirler.

Burada önemli olan kendi becerilerinizin farkında olup ilgi düzeyiniz ve potansiyelinize göre ihtiyacınız olan tüm pratikleri birlikte öğrenebileceğiniz bir çalışma planı uygulamanız olacaktır.

Bu yüzden de YÖKDİL’e hazırlıkta genel olarak bir yandan konu eksikleri giderilirken diğer yandan kelime ve okuma çalışmalarının yapıldığı ve bol soru çözümü ile öğrenilenlerin uygulanarak konuların ne kadar iyi kavranıldığının tespiti yapılmalı, çıkan sonuca göre de yeni konulara ve soru tiplerine geçilmeli ya da tam anlamıyla öğrenmek için tekrar çalışılmalıdır.

YÖKDİL Soru Çözüm Stratejileri

Her sınavda olduğu gibi YÖKDİL için de yoğun soru pratikleri sınava hazırlıkta adayın başarısını yakından etkileyen en önemli faktörlerdendir. Konu eksiklerinin giderilmesinin ardından yapılacak ayrıntılı soru çözümleri adaya hem öğrendiği konunun zihninde daha kalıcı bir yer edinmesinde hem de soru tiplerine aşinalık kazanarak benzer sorular ve yapılarda sahip olduğu bilgiyle doğru cevaba daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesine yardımcı olmaktadır.

ÖNERİ

YÖKDİL’de karşılaşacağınız soru tiplerine yönelik ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirmek için tüm alanlara özgü ücretsiz YÖKDİL Soru Tipi kaynaklarımızdan faydalanabilirsiniz.

Yine soru tipleri ve gramer konuları üzerinde varsa her bir konuya ait önemli detay ipuçlarını çıkarmanızı ya da bu ipuçlarını basılı veya dijital kaynaklardan edinmenizi tavsiye ediyoruz. Hatta bunları düzenli bir şekilde derleyerek YÖKDİL’e kadar belirli aralıklarla kontrol etmeniz ipuçlarını öğrenmenizde ve ihtiyaç duyduğunuzda hatırlamanızda size büyük kolaylık sağlayacaktır.

YÖKDİL Okuma Stratejileri

Düzenli uygulanan okuma çalışmaları ise özellikle adayların okuduklarını daha iyi anlamalarında ve hızlı bir kavrama becerisi geliştirmelerinde büyük önem taşımaktadır. Bu da haliyle sınav süresi üzerinde adaylara önemli bir hakimiyet kazandırmaktadır.

TAVSİYE

YÖKDİL’e hazırlanıyor ve Sosyal, Sağlık, Fen Bilimleri alanlarına özgü okuma parçaları üzerinden çalışmalar yapmak istiyorsanız More Than Reading 1 ve More Than Reading 2 okuma kitaplarımızı inceleyebilirsiniz. Temel, orta ve ileri düzey okuma parçalarından oluşan bu kitaplarımız ile hem kelime ve çeviri pratikleri gerçekleştirebilir hem de öğrendiğiniz bilgileri soru çözümleri ile anında pekiştirebilirsiniz.

Kelime ve çeviri öğrenme aktiviteleri de yapabileceğiniz yoğun okuma çalışmaları sizlerin gerçek YÖKDİL Sınavı’ndaki doğru sayınızı arttırırken, bilmediğiniz soruların çözümünde kullanabileceğiniz fazladan bir süre de kazandırmaktadır. Bu süre zarfı da boş bıraktığınız soruları, cevabı bilmeseniz dahi şıklardan faydalanarak ya da metni ve cevapları tekrar tekrar kontrol ederek doğru cevaba ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

YÖKDİL Kelime Öğrenme Stratejileri

Kelime çalışmaları yabancı dil sınavları için adayların uygulaması gereken olmazsa olmazlardandır. Özellikle de YÖKDİL gibi okuma-anlama becerisinin büyük derecede ölçüldüğü bir sınavda kelimeleri sadece anlamları ile değil cümle içinde yer alışları, eş anlamları, collocation ve preposition kullanımları gibi çeşitli yönleriyle öğrenmek adayların daha iyi bir sınav performansı çıkarmalarına katkı sağlamaktadır.

Bazı temel YÖKDİL kelime öğrenme stratejilerini aşağıdan kontrol edebilirsiniz:

Yazarak Öğrenme

İngilizce kelimeleri yazarak öğrenmek adayların uzun yıllardan bu yana uyguladığı en temel kelime pratiklerinden biridir. Bilmediğiniz bir kelimeyi görüp, bunu yazmanız hatta bu kelimenin telaffuzunu öğrenerek seslendirmeniz aynı anda birden fazla duyunuzu kullandığınızdan dolayı kelime öğrenme sürecinizi daha verimli geçirmenize yardımcı olabilmektedir.

HATIRLATMA

YÖKDİL Kelimeleri yazımızdan YÖKDİL’de karşılaşacağınız Sosyal, Sağlık ve Fen Bilimleri kelimelerini ayrı ayrı inceleyebilir, sınava yönelik kelime çalışma yöntemlerini detaylıca inceleyebilirsiniz.

Kelime Kartları

Pratik ve hızlı bir öğrenme yöntemi olarak kelime kartları İngilizce kelime öğreniminde adaylara büyük kolaylıklar sağlayabilmektedir. Burada önemli olan kelime kartlarını sadece fiziksel olarak düşünmemeniz. Elbette bu fiziksel kartlardan da yararlanabilirsiniz. Ancak teknolojinin hakim olduğu günümüzde kelime kartı gibi kullanabileceğiniz çokça mobil uygulama ya da dijital platform bulunmaktadır.

Örneğin, ücretsiz Rh+ Sözlük uygulamamızdan öğrenmek istediğiniz kelimeler için listeler oluşturabilir ve bu listeleri dijital kelime kartları şeklinde sağa sola kaydırarak pratik kelime çalışmaları yapabilirsiniz. Ayrıca, kelimeleri eş anlam, collocation, preposition gibi detaylarıyla inceleyebilir, örnek cümle kullanımlarını görebilir ve telaffuzlarını da dinleyebilirsiniz.

Aşağıdaki butonlardan Rh+ Sözlük uygulamamızı ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz.

iOS App StoreAndroid Google Play Store

Düzenli Tekrarlar

Hayatın hemen hemen birçok alanında öğrenmeyi kolaylaştıran tekrar faktörü YÖKDİL’e hazırlıkta da adayların etkili bir şekilde İngilizce kelime öğrenmesine imkan tanımaktadır. İster ders çalışırken isterse de ilgi duyduğunuz bir uğraş esnasında (müzik dinlemek, haber okumak, film izlemek vb.) karşılaştığınız bilmediğiniz kelimeleri ve anlamlarını basılı veya dijital bir materyale not etmek ve bu notları düzenli aralıklarla tekrar etmek kelime öğrenme çalışmalarınızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Tekrar çalışmalarınızı hem günlük olarak hem de haftalık olarak uygulamayı ihmal etmeyin. Günlük tekrarlarınızda özellikle de yatmadan önce yapacağınız çalışmalar kelimelerin zihninizde daha kalıcı bir yer edinmesine yardımcı olacaktır. Not ettiğiniz ortamdaki tüm kelimeleri ise haftalık tekrar ederek kısa sürede İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

Unutmayın! Yukarıda bahsettiğimiz temel YÖKDİL stratejileri sizlerin daha disipline bir hazırlık süreci geçirerek hedeflediğiniz puanlara emin adımlarla ilerlemenizi kolaylaştırmaktadır. Bu stratejilere ek olarak kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz, verim aldığınız farklı çalışma stratejilerini de programınıza dahil ederek YÖKDİL hazırlık çalışmalarınızı daha da yoğunlaştırabilirsiniz.

Ayrıca, motivasyonunuzu artıcı ve sınav stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak çeşitli çalışmalar yapmanız da hem sınava hazırlıkta hem de sınav esnasında daha soğukkanlı olmanızı ve daha iyi sonuçlarla sınavdan ayrılmanızı sağlayacaktır. Bu tarz çalışmalarda uzmanlaşmış kişi ve kurumlardan da destek alarak daha iyi sonuçlar için farklı uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık

YDS Hazırlık Grubuyla Hem YDS'ye Hem de YÖKDİL'e Eksiksiz Hazırlanın.

Eksiksiz Online YDS Hazırlık
YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler

YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavına sıfırdan hazırlanmak isteyenler için temel gramer, kelime ve cümle yapısı bilgilerinin yanında YÖKDİL Sosyal Bilimler tipleri ve YÖKDİL Sosyal Bilimler sınavlarının detaylı çözümünü, YÖKDİL Sosyal Bilimlerine özgü kelime, collocation ve okuma çalışmalarını içerir.

YÖKDİL Hazırlık Sosyal Bilimler
YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri

YÖKDİL Sağlık Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Sağlık Bilimleri
YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri

YÖKDİL Fen Bilimlerine Sıfırdan Başlayarak Eksiksiz Hazırlanın!

YÖKDİL Hazırlık Fen Bilimleri
11/06/2021 0 8597
Benzer Yazılar
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!