Yükleniyor...
ALES

ALES

ALES, ÖSYM tarafından düzenlenen ve çeşitli kurum ve kuruluşlara yapılacak başvurularda adayların yeterliliğini belirlemede kullanılan bir sınav türüdür.

ALES’e, herhangi bir lisans programında mezun olabilecek durumda olanlar, lisans programını bitirenler ve denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çeviri ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak başvurularda Ülke sınırları dahilindeki lisansüstü eğitim başvurularında Yurt dışı lisansüstü eğitimi için gönderilmesi planlanan adayların seçiminde Mühendislik tamamlama programları Çeşitli kamu ve özel kuruluşlar tarafından sağlanan burslara yapılacak başvurularda Bazı kamu ve özel kurumlara yapılacak kadro başvurularında geçerlidir.

ÖSYM tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere senede iki defa düzenlenen ALES’te sınav içeriği sözel ve sayısal bölüm olmak üzere temel iki alana ayrılmaktadır.

Platformumuzu incelediniz mi?

Sizi sınavlara eksiksiz hazırlamak için , derslerimizin yanında kelime çalışmanıza, okuma yapmanıza , test ve deneme çözmenize ,tüm kitaplarınızı her yerden erişmenize olanak sağlayan eşsiz bir platform sunuyoruz.

dictionary 1 dictionary 2 dictionary 3
wordy 1 wordy 2 wordy 3
reading 1 reading 2 reading 3
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!