Yükleniyor...

Every, Each, All — Aralarındaki Fark Nedir?

Quantifiers konusunun vazgeçilmez ifadeleri: every, each ve all. Bazen öğrenciler bu üç belirleyicinin anlamını bilse de cümle içinde nasıl kullanacakları konusunda tereddüt yaşıyor. Şimdi, anlamlarına ve örnek cümlelerine bakarak inleceyelim:

Every, bir grubun her bir üyesini ifade etmek için kullanılır. İstisna olmadığını, grubun tüm üyesini vurgular. Örneğin:

"Every student in the class received a grade." - "Sınıftaki her öğrenci bir not aldı."

 

Each, bir grubun bireysel üyelerine atıfta bulunmak için kullanılır, ancak bunların teker teker ele alınması fikrini vurgular. Örneğin:

"Each player on the team must wear a uniform." - "Takımdaki her bir oyuncu forma giymelidir."

 

All, belirli grubu bir bütün olarak ifade etmek için kullanılır. Bireysel üyeleri değil, tüm nesneleri veya insanları vurgular. Örneğin:

"All the books on the shelf are organized by author." - "Raftaki tüm kitaplar yazarına göre düzenlenmiştir."

 

Kullanımları arasındaki farklara göz atalım:

* Almost ve nearly gibi zarflar every ve all ile kullanılabilir iken each ile kullanılmaz.

* All ve each yanı başına 'of' preposition’ı alabilir, ancak every alamaz. All of us | each of us gibi. Yalnızca every one of us şeklinde yazabiliriz.

* All ile every arasındaki fark, all ile tüm bir grubu ifade ediyoruz; every ile o grupta bulunan bireylerin her birini.

* Öncesinde çoğul bir şeyden bahsedilmişse, bir sonraki cümlede yanında isim kullanmadan each ve all özne konumunda olabilir. Ancak every olamaz. Örneğin: Every has their own preferences when it comes to music.

* Zaman ifadeleri söz konusu olduğunda all day, all week veya all year dediğimizde günün, haftanın veya yılın tamamını kapsamaktan bahsederiz. Every day, every week veya every year dediğimizde ise sıklığından bahsetmiş oluruz.

* Each ve every yanına tekil isim alır. Ancak all çoğul isim, sayılamayan ve tekil isim alabilir. Eğer 'each of' şeklinde yazıyorsak, çoğul isim gelmelidir: each of the members gibi. Şu cümlelere bir bakalım:

* We each agreed on a common strategy. (Her birimiz ortak bir strateji üzerinde anlaştık.)

* We all agreed on a common strategy. (Hepimiz ortak bir strateji üzerinde anlaştık.)

Each ve all bu şekilde kullanılabilir, ancak every kullanılamaz.

Son olarak, bazen paragrafta özne tekil olmasına rağmen kullanılan zamir çoğul halde olunca öğrenciler sorun yaşıyor. Bir örnek üzerinden bu belirsizliği giderelim:

"Each person will have their own strengths and weaknesses that they bring to the team."

"Her bir kişinin ekibe kattığı kendi güçlü ve zayıf yönleri olacaktır."

Özne tekil olmasına rağmen, “their” ve “they” gibi ifadelerin kullanılmasının sebebi 'each person' ile kastedilenin 'he' veya 'she' olmasıdır. Burada cinsiyetlerini belirtmeden her bir kişiye ayrı ayrı atıfta bulunduğundan 'they' zamiri kullanılır.

13/04/2023 0 7257
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu gönderiye ilk yorum yapan siz olun.
Benzer Yazılar
Talebiniz başarıyla gönderildi!
Biz Sizi Arayalım?

Dersler, uygulamalar ve platform hakkındaki sorularınızın cevaplarını anında alın!